O tej dolegliwości możemy mówić wtedy, gdy wypróżnienia występują rzadziej niż trzy razy w tygodniu; są nieregularne, utrudnione nie całkowite a czasami wręcz bolesne. Oprócz tego do objawów towarzyszącym obstrukcji są także uczucie pełności w jamie brzusznej, brak regularnego parcia na stolec, odbijania, wzdęcia, gazy a także bóle głowy i jej zawroty, apatia i ogólne osłabienie. Jest to dosyć powszechna przypadłość i zaraz po zgadze należy do najczęstszych dolegliwość związanych z układem pokarmowym. Wielu ludzi próbuje sobie pomagać przyjmując środki przeczyszczające, ale to nie jest dobry pomysł. Środki takie można przyjmować, jeśli zaparcia zdarzają się sporadycznie, ale gdy stają się częste to częste przyjmowanie leków rozleniwia jelita i prowadzi do trwałych zmian i potrzeby przyjmowania większych dawek leków, co nie jest korzystne ani dla jelit ani dla całego organizmu.
Częstość zaparć zwiększa siei człowiek jest starszy gdyż wiek spowalnia perystaltykę jelit. U osób mocno sędziwych (po siedemdziesiątym roku życia obstrukcję ma już 30% populacji).
Najczęstszym powodem zaparć jest zła dieta uboga w błonnik, za mało wypijanych płynów oraz brak ruchu ? często zmiana codziennych złych nawyków i włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców i podniesienie się z fotela sprawia, że zaparcia mijają?