Zapalenie oskrzeli to atakująca układ oddechowy choroba, którą dzielimy na dwa różne stany chorobowe posiadające inne cechy charakterystyczne.
Pierwszy rodzaj to ostre zapalenie oskrzeli. Jest to stan zapalny znajdujący się w błonie śluzowej oskrzeli. Objawy tego zapalenia są zbliżone do sygnałów występujących w przypadku typowych infekcji. Przede wszystkim jest to złe samopoczucie, wysoka (lub przynajmniej podwyższona) temperatura ciała, bóle mięśni i stawów oraz dreszcze. Przy okazji pojawiają się oznaki związane z innymi fragmentami układu oddechowego, a więc np. ból gardła i katar. Kaszel przypomina ten z zapalenia płuc – najpierw jest suchy, a następnie zmienia się w mokry, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, a także ból w klatce piersiowej. Czasem mogą też wystąpić duszności oraz inne drobne problemy z oddychaniem.
W leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli stosuje się przede wszystkim leki, których celem jest usunięcie występujących objawów. Dlatego korzysta się z leków przeciwgorączkowych czy przeciwkaszlowych, jaki i takich, które ułatwiają oddychanie (poprawienie drożności nosa i rozszerzanie oskrzeli). Poza tym, zaleca się korzystanie z inhalacji korzystnie wpływających poprzez nawilżanie na drogi oddechowe. Dodatkowo w okresie chorowania na ostre zapalenie oskrzeli zabronione jest palenie papierosów i używania innych wyrobów tytoniowych. Antybiotyki zostaną podane tylko w przypadku zakażeń bakteryjnych.