Możemy nauczyć się z tym żyć – zamiast zabijać – raka?

Nowe badania sugerują, że częsta chemioterapia w małej dawce, która utrzymuje wzrost guza pod kontrolą może być bardziej skuteczna niż standardowa o dużych dawkach, która zmierza do wyeliminowania komórek nowotworowych całkowicie. Nowa strategia leczenia, którą badano na myszach udowadnia, że medycyna radzi sobie z nowotworami coraz bardziej.
Pomimo intensywnego leczenia, kompletne zwalczenie raka jest rzadkie ima toksyczny wpływ na nasze zdrowie. Ostatnio naukowcy kwestionują zalety standardowej chemioterapii, ponieważ komórki nowotworowe stawały się coraz bardziej odporne na leki. Dzięki wyeliminowaniu dawnej populacji komórek nowotworowych, lek umożliwia komórkom przejąć i kontrolować wzrost guza.
Biorąc pod uwagę siły ewolucyjne, które uodporniają nasz organizm na raka, lekarze zaprojektowali strategię leczenia opartą na ewolucji, która dostosowuje dawkę leku w oparciu o jaki nowotwór reaguje. Zamiast próbować zmniejszyć guza całkowicie, tak zwana terapia adaptacyjna stabilizuje guza przy zachowaniu niewielkiej populacji komórek nowotworowych.