Bóle pojawiające się w obrębie całej jamy brzusznej są dość częstą przypadłością każdego człowieka. Jednak mimo to nie powinniśmy ich lekceważyć, a bardziej wsłuchać się w swoje ciało, które w przypadku wystąpienia stanu zapalnego zawsze go sygnalizuje przez bolesność danej jego partii. Ból brzucha świadczy nie tylko o schorzeniu jednego z narządów jamy brzusznej jak np. wątroby, żołądka czy trzustki, ale także dotyczy infekcji organów znajdujących się w pobliżu niej należących do układu moczowego (kamica nerkowa) i płciowego. Warto zatem umieć określić, w którym dokładnie miejscu odczuwamy bolesność, aby zweryfikować i nazwać poszczególne choroby, dzięki czemu można szybko zareagować zanim będzie za późno.

Niegroźny ból w dole brzucha

Nie każdy ból jest poważnym zagrożeniem dla życia, lecz niewątpliwie potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie. Obecnie popularne stało się określenie „zespół jelita nadwrażliwego (drażliwego)”, którym ujmuje się nieszkodliwy ból w dole brzucha w jego środkowej części poniżej pępka, charakterystyczny przede wszystkim dla problemów zdrowotnych związanych z jelitem grubym. Bardziej niż chorobą czy schorzeniem jest on traktowany jako zaburzenie czynnościowe. Oznacza to jedynie nieprawidłowość w pracy układu pokarmowego, głównie funkcjonowania jelit, w ogóle nie związane z żadną jego patologią ani wadą w budowie anatomicznej. Zespół jelita drażliwego objawia się licznymi dolegliwościami ze strony jelita grubego typu wzdęcie, naprzemiennie rozwolnienie i zaparcia, uczucie rozpierania i przelewania się w żołądku, a także poczucie ogólne dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej. Przyczyną może być zarówno zła dieta, jak i nadmierny stres. Tego typu ból w dole brzucha jest możliwy do zredukowania za pomocą stosowania właściwej, lekkostrawnej diety bogatej w błonnik oraz zmiana dotychczasowego trybu życia i unikanie stresowych sytuacji. Jednakże wystąpienie innych symptomów, jak np. gorączka, krew w stolcu czy nagła utrata wagi, powinna zmusić do wizyty u gastrologa, gdyż przyczyną może być ostry stan zapalny prowadzący nawet do zmian nowotworowych.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

To bardzo niebezpieczny ból w dole brzucha pojawiający się po prawej stronie na wysokości biodra. Innymi sygnałami rozwijającego się ostrego stanu zapalnego wyrostka robaczkowego są m.in. wysoka gorączka, skłonności do wymiotów oraz brak apetytu, a także tzw. objaw Blumberga występujący przy intensywnym zapaleniu otrzewnej. Powstaje wtedy, gdy ucisk na powłoki brzuszne, a zwłaszcza jego gwałtowne zwolnienie wywołuje silny ból. Natomiast ból w dole brzucha zwiastujący zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci wywołuje wzdęcie i rozwolnienie. Często ostry stan zapalny prowadzi do powstania tzw. ostrego brzucha, który wymaga błyskawicznej interwencji chirurgicznej, gdyż jego powikłania mogą prowadzić nawet do utraty życia.