Światowe statystyki podają, że około 29 % wszystkich zgonów spowodowane jest przez choroby sercowo ? naczyniowe, więc jak wynika z tych statystyk są to najczęstsze przyczyny zgonów. A naprawdę nie potrzeba wielkich wysiłków, aby zadbać o własne serce i zminimalizować zagrożenie zgonu ze strony tego najważniejszego z organów w naszym organizmie. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych przykazań:
1. Należy stosować zdrową dietę, która polega na ograniczeniu tłuszczów zwierzęcych, soli a umieszczenie w niej zdrowych tłuszczy roślinnych zawierających kwasy omega 3 i 6; jeść jak najmniej przetworzone pokarmy; postawić na więcej warzyw, owoców i ryb.
2. Codziennie należy zażywać aktywności fizycznej, która poprawia sprawność serca, zapobiega zawałom i utrzymuje cały organizm w dobrej kondycji.
3. Koniecznie trzeba się pożegnać ze zgubnym nałogiem palenia tytoniu, który to nałóg aż czterokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału mięśnia sercowego.
4. Należy regularnie badać poziom cholesterolu we krwi a także cukru oraz badać ciśnienie krwi. Takie badania wystarczy robić raz w roku.
5. I ostatnia bardzo ważna sprawa: koniecznie trzeba leczyć próchnicę, gdyż nieleczona nie tylko pozbawi nas w niedługim czasie zębów, ale ma także wpływ na powstawanie chorób serca, bóle głowy i zatok a nawet nerek i żołądka.