Drugim rodzajem jest przewlekłe zapalenie oskrzeli. Poprawna klasyfikacja polega na tym, że stan zapalny błony śluzowej oskrzeli utrzymuje się przez większość z dni w trzech (lub więcej) kolejnych miesiącach roku, w ciągu dwóch lat. Podstawowymi przyczynami przewlekłego zapalenia oskrzeli są infekcje wirusowe, palenie papierosów oraz zanieczyszczenia powietrza. Podstawowym objawem jest kaszel, którego nawroty zauważane są głównie w godzinach porannych. Wraz z nim występuje też wykrztuszanie wydzieliny – plwociny. To właśnie jej ilość mówi nam o stopniu zaawansowania choroby. W skrajnych przypadkach przekroczony zostaje nawet poziom 10 ml.

Metodami mającymi poprawić stan zdrowia jest przede wszystkim całkowita rezygnacja z palenia tytoniu oraz natychmiastowe leczenie pojedynczych infekcji przy użyciu antybiotyków – taka kuracja trwa średnio od jednego do dwóch tygodni. Oprócz tego, warto zastosować także leki wpływające na rozszerzenie oskrzeli.

Przewlekłe zapalenie płuc razem z rozedmą płuc są głównym powodem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która powoduje ograniczenie ilości powietrza przepływającego przez drogi oddechowe.

Ogólnie rzecz biorąc, zapalenie oskrzeli nie należy do groźnych chorób. W większości przypadków leczenie może zostać przeprowadzone w domu, oczywiście pod okiem lekarza. Z reguły nie ma jednak potrzeby hospitalizacji. Plusem jest także fakt, że nie stwierdza się większych powikłań. Choroba na pewno jest męcząca, zwłaszcza dla małych dzieci.