Jak szczotkować zęby
Sprawa nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Poprawne szczotkowanie zębów wpływa bardzo korzystnie na higienę jamy ustnej, a także – o dziwo – na stan całego organizmu.

Zacznijmy od tego, że nie wszyscy rodzimy się z idealnie prostym uzębieniem. Sporo osób ma mniej lub bardziej krzywo ustawione zęby. Próchnica lubi zadomawiać się w miejscach szczególnie trudno dostępnych, np. na powierzchniach stycznych zębów. Im bardziej krzywe uzębienie, tym takie powierzchnie są z reguły większe. Z wyrównaniem uzębienia powinien poradzić sobie ortodonta, który na przestrzeni miesięcy i lat, za pomocą specjalnych aparatów wyrówna uzębienie.

Zęby szczotkujemy ruchami wymiatającymi od dziąseł w kierunku krawędzi uzębienia. Takie szczotkowanie powoduje wymiatanie zanieczyszczeń z koszyczków dziąsłowych, nasuwa dziąsła na wrażliwe szyjki zębowe oraz pozwala włóknom szczoteczki dotrzeć w głąb przestrzeni międzyzębowych. Szczotkowanie tylko na boki jest metodą niewystarczającą. Nieco lepsze jest szczotkowanie okrężne, ale powinniśmy się trzymać powyższego schematu.