Masaże refleksologiczne są znane od wieków, szczególnie popularne były w Chinach, a dopiero w ostatnim stuleciu zawędrowały także na inne kontynenty. Od lat są one też znane w Polsce, gdzie skorzystać można z nich w profesjonalnych gabinetach masażu, głównie tych, które skupiają się na medycynie naturalnej pochodzącej z Dalekiego Wschodu. Niemniej także niektóre zwykłe studia masażu posiadają w swoich bogatych ofertach masaże stóp połączone z refleksologią.

Mądrość starożytnych

On Zon Su to jeden z najbardziej znanych rodzajów masażu refleksologicznego, który wywodzi się ze starożytnych Chin. To właśnie on jest wybierany wtedy, gdy chodzi o pomoc w różnego rodzaju schorzeniach, pozbycie się różnych objawów chorób oraz poprawę ogólnego samopoczucia. Masaż ten przeznaczony jest przede wszystkim dla poprawienia i zachowania stanu zdrowia, powiększania poziomu energii, pomaga on też w uzyskaniu harmonii wewnętrznej. Często bywa też łączony z medytacją.

Masaż On Zon Su pozwala także na większe odprężenie, wyciszenie się. Poprawia on krążenie krwi oraz limfy, pobudza przemianę materii, dzięki czemu szkodliwe produkty metabolizmu mogą zostać szybko usunięte, a komórki będą odżywione. Zatem masaż refleksologiczny pozwoli na uzyskanie harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i duszą.

Jak przeprowadzić masaż On Zon Su?

W masażu ważne jest to, aby posiadać podstawy wiedzy w zakresie mapy refleksów na stopach. Dlatego też nauka refleksoloterapii stóp jest rekomendowana i powinno się ją odbyć w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych, gdzie będzie można dowiedzieć się w ich zakresie wszystkiego, co najważniejsze, a także samemu spróbować wykonywać ten masaż, aby nabrać w nim wprawy.

W refleksologii ważne jest to, żeby naciskać jednocześnie mocno, ale nie tak, aby powodować ból. Masażysta w związku z tym musi posiadać wyczucie, aby przeprowadzić jednocześnie przyjemny i skuteczny masaż. W refleksologii powinno się pamiętać o tym, że ekstremalna siła nacisku daje przeważnie efekty krótkotrwałe i dla uzyskania pełnych rezultatów masaż powinien być przeprowadzany delikatniej oraz bardziej gruntownie i przez dłuższy czas.