Nowy Sącz to miasto położone w południowej Polsce, w województwie małopolskim, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Pogórza Rożnowskiego. Według danych z 2021 roku liczyło około 83 tysięcy mieszkańców i jest to jedno z najstarszych miast w Polsce.

Historia miasta sięga XII wieku, kiedy to powstał tu gród kasztelański. W XIII wieku Nowy Sącz uzyskał prawa miejskie, a w XIV wieku stał się stolicą jednego z największych w Polsce regionów górniczych i hutniczych, tzw. Sądecczyzny. W mieście działały liczne kopalnie soli i rudy żelaza, a także huty szkła i miedzi.

W Nowym Sączu znajdują się liczne zabytki, m.in. gotycki kościół św. Małgorzaty, katedra św. Wojciecha, zamek królewski, ratusz z XV wieku czy Dom Ludowy z XIX wieku. W centrum miasta znajduje się Rynek, który stanowi serce starej części miasta. Warto również odwiedzić Muzeum Okręgowe, które mieści się w zabytkowym budynku dawnego szpitala.

Nowy Sącz to także ważny ośrodek kulturalny, w którym działa m.in. Teatr im. Ludwika Solskiego, Filharmonia Sądecka czy Galeria Sztuki Współczesnej BWA. Co roku odbywa się tu wiele imprez kulturalnych i sportowych, m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda&Anima” czy Rajd Barbórka.

W okolicach miasta znajdują się również liczne atrakcje turystyczne, m.in. malownicze szlaki turystyczne prowadzące przez Beskid Sądecki i Pogórze Rożnowskie, zamek w Starym Sączu, zabytkowe drewniane cerkwie czy uzdrowiska w Krynicy-Zdroju i Szczawnicy.

Nowy Sącz to także ważny węzeł komunikacyjny, znajduje się tu bowiem skrzyżowanie dróg krajowych nr 28 i nr 87 oraz linii kolejowych nr 96 i nr 97.

W mieście działa wiele szkół, m.in. Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Świętokrzyska – Wydział w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz liczne szkoły podstawowe, gimnazja i licea.

Nowy Sącz to także ważny ośrodek sportowy. W mieście działa m.in. klub piłkarski Sandecja Nowy Sącz, występujący obecnie w II lidze, a także klub koszykarski UKS Basket Nowy Sącz. W mieście znajduje się też hala widowiskowo-sportowa, korty tenisowe, baseny oraz liczne obiekty rekreacyjne i turystyczne.

W ostatnich latach w Nowym Sączu nastąpił rozwój przemysłu, zwłaszcza w dziedzinie produkcji mebli oraz produkcji części do maszyn. W mieście działa też wiele firm z branży IT oraz centra outsourcingowe.

Współpraca międzynarodowa Nowego Sącza koncentruje się przede wszystkim na współpracy z miastami partnerskimi, m.in. z niemieckim Würzburgiem, czeskim Brnem, ukraińskim Użhorodem i słowackim Preszowem.

W Nowym Sączu znajduje się wiele parków i terenów zielonych, m.in. Park Kasprowicza, Park im. Stanisława Staszica czy Park Ratuszowy. W mieście działa również ZOO, które posiada bogatą kolekcję zwierząt z różnych kontynentów.

W Nowym Sączu istnieją również liczne organizacje pozarządowe, które angażują się w różne projekty społeczne i kulturalne. Wśród nich można wymienić m.in. Fundację Sądecki Kolor, Stowarzyszenie Młodych Artystów „Kreska” czy Stowarzyszenie „Nasza Ziemia Nasza Sprawa”.

Ważnym wydarzeniem w historii Nowego Sącza był pobyt w mieście św. Jana Pawła II w 1999 roku, podczas którego Papież odprawił mszę świętą na lotnisku oraz odwiedził katedrę i szpital.

W Nowym Sączu znajduje się także wiele centrów handlowych i sklepów, m.in. Galeria Sądecka, Tesco, Auchan czy Biedronka.

Ważnym elementem życia społecznego w Nowym Sączu są tradycje i zwyczaje ludowe, które są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. W mieście działa wiele grup folklorystycznych, które prezentują swoje umiejętności podczas różnych festiwali i imprez kulturalnych.

Podsumowując, Nowy Sącz to piękne miasto z bogatą historią, licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi, a także ożywionym życiem kulturalnym i sportowym.